Śnieżna wyprawa

Kilka dni temu wybraliśmy się na przejażdżkę skuterami śnieżnymi wraz z jednym z naszych partnerów firmą; Snowdoo. Siedziba znajduje się w Zakopanem na Gubałówce skąd rozpościera się piękny widok na miasto oraz panoramę Tatr. Dzień był piękny i słoneczny oraz jedynie kilka stopni na minusie.

Nasz sympatyczny instruktor przekazał nam kilka wskazówek jak bezpiecznie prowadzić maszynę. Już po kilku minutach byliśmy w drodze. Początkowo w roli pasażera mogłam podziwiać piękne widoki; zaśnieżone łąki, lasy oraz okoliczne miejscowości. Zabawa była przednia, szczególnie na zakrętach gdy musieliśmy się przechylać aby pomóc przy skręcie, co było dla nas dodatkową atrakcją. W drodze powrotnej byłam kierowcą i zdecydowanie jest to lepsza zabawa 🙂 Skuter, jak się okazało, wcale nie jest tak prosty w obsłudze. Jednak zdecydowanie więcej emocji dostarcza prowadzenie maszyny, ponadto mniej odczuwalne są muldy czy niewielkie wzniesienia.

 

Historia skutera

Skuter to połączenie sań i skutera. To bardzo popularne pojazdy w krajach koła podbiegunowego. Występują w wersji  jedno i dwu osobowej. Pierwszy prototyp skutera śnieżnego wyposażonego w śmigło (aerosanie) został zbudowany przez rosyjskiego wynalazcę Kuzina w 1908 roku. Równocześnie podobny model wykonał Igor Sikorski.

Jednak pierwszy w pełni funkcjonujący prototyp stworzyli Francuzi markiz Jules-ALbert de Dion oraz inżynier Georges Bouton na zlecenie polarnika J.-B.Charcota. W tym samym czasie Robert Scott, przed wyprawą na Biegun Południowy poprosił firmę De Dion Bouton o zbudowanie sań motorowych. Próby pojazdów odbyły się w 1908 r w Alpach Delfinackich. Równocześnie amerykański producent samochodów Henry Ford pracował nad przystosowaniem swojego modelu; auta Ford (model T) do jazdy w zimowych warunkach. Model skutera który został wyprodukowany oraz opatentowany to model wyprodukowany przez Carla Eliasona w 1924 a opatentowany w 1927r. Jest to model na którym wzorowane są współczesne skutery.

Poniżej galeria zdjęć z prototypami:

Sporty zimowe

Na Podhalu najbardziej popularne sporty zimowe to narciarstwo oraz snowboard. Jednak jeśli ktoś szuka nowych wrażeń na pewno nie będzie zawiedziony:)

My wybraliśmy się na godzinną wycieczkę, jednak są również opcje 3 i 6 h. Skutery to świetna przejażdżka szczególnie w grupie znajomych czy przyjaciół. Jest dużo adrenaliny i śmiechu. Polecamy 🙂

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.