Parada gazdowska

 

W ostatnią niedzielę lutego 25.02. 2018 w Zakopanem odbyła się Parada Gazdowska. Jest to impreza, która co roku odbywa się w górach; co weekend w innej gminie. Był piękny, słoneczny chociaż mroźny dzień. Przetrwać pomogły nam grzańce serwowane w pobliżu 🙂 Na miejscu można też było napić się herbaty oraz zjeść coś ciepłego. Impreza rozpoczęła się od przejazdu zaprzęgów ocenianych przez jury w kilku kategoriach. Ocenie podlegało : rasa i ułożenie koni, uprzęż, wykonanie sani i sposób powożenia. Piękne konie rożnej maści, wspaniałe stroje góralskie, oraz ręcznie malowane lub rzeźbione sanie. Było na co popatrzeć a także posłuchać bo górale śpiewali 🙂

Następnym punktem imprezy był przejazd na czas w konkurencjach:  kumoterki , skiring czyli narciarz jadący za koniem bez jeźdźca oraz ski – skiring (narciarz za koniem z jeźdźcem).

Kumoterki -to wyścig w typowych dla Podhala dwuosobowych saniach przez góralską parę. Podczas kiedy kumoter powozi, jego góralka zwana 'babą’ musi odpowiednio balansować saniami aby razem nie wypadki z sań. Wyścigi Kumorek zostały wpisane na krajową listę UNESCO. Pierwsza pozycja to wytwarzanie i gra na kozie czyli dudach.

Skiring- to ogólna nazwa na sporty pochodzące ze Skandynawii a polegają na jeździe narciarza ciągniętego za koniem. Skiskiring to narciarz za koniem z jeźdźcem.

Poniżej kilka ujęć 🙂

 

 

You cannot copy content of this page