Nowy Rok na Podhalu

Nowy-Rok-Zakopane

Na Podhalu wciąż żywe są dawne zwyczaje góralskie obchodzone w Nowy Rok. Sylwester zbliża się wielkimi krokami

, postanowiliśmy opowiedzieć Państwu o naszych góralskich zwyczajach związanych z Nowym Rokiem;

  • Odwiedziny

W Nowy Rok czyli 1 stycznia składano sobie życzenia, które miały przynieść zdrowie oraz wszelką pomyślność. Dobrze aby pierwszym gościem był mężczyzna. Po wejściu do izby i pochwaleniu Pana Boga mówiono:

Na scyńście, na zdrowie, Na ten Nowy Rok Coby wam wyleciał Z pieca bok Coby Wam się darzyło W oborze, w komorze Sędal dobrze W każdym kątku po dzieciątki A na pościeli – troje Cobyście tylko nie myśleli Że to które moje! Ostatki zapustne (ostatnie dni karnawału).

W Nowy Rok nazywany inaczej 'Nowe Lato’ również dzieci miały w zwyczaju odwiedzać swoich chrzestnych aby złożyć im życzenia. Zazwyczaj dostawały w zamian prezenty. Z tego zwyczaju wzięło się popularne w górach powiedzenie.
 „chodzą dzieci po Nowym Lecie”. W tym dniu nie można było odmówić poczęstunku więc biedniejsze dzieci odwiedzały również mieszkańców wsi.

  • Pieczenie chleba

Pierwszego stycznia na Podhalu podobnie jak i na Kurpiach piekło się chleb w kształcie zwierząt, którym ludzie obdarowywali się nawzajem. Wierzono bowiem, że pieczywo jest amuletem, które ma moc zwalczania zła, chorób czy nieszczęść.

  • Gwarancja pomyślności

Na Podhalu wierzono, że w Nowy Rok obfitość zapewnią kieszenie pełne drobnych monet. Wrzucano je również do miski z wodą używanej do wieczornej kąpieli. W zwyczaju było również noszenie w portfelu łusek z wigilijnego karpia co miało zapewnić powodzenie finansowe.

  • Wyrabianie masła

Gospodynie nie myły naczyń przez trzy ostatnie dni karnawałowe, po czym wlewały pomyje do maselnicy. Po starannym wypłukaniu wylewały je czym prędzej wierząc, że masło będzie się robić: tak prędko, jak prędko ludzie śpieszą do karczm.

Nowy Rok to nie tylko Sylwester oraz  huczna zabawa, ale także przesądy, obyczaje oraz lokalne wierzenia. Każdy region Polski ma swoje zwyczaje noworoczne. Kultywowane z pokolenia na pokolenia są częścią kultury i tradycji danego miejsca.

Wszystkim naszym gościom życzymy Szczęścia w Nowym Roku.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

You cannot copy content of this page