Spacer Doliną Chochołowską

 

Postanowiliśmy wybrać się na spacer do Chochołowa- miejscowości położonej w dolinie Czarnego Dunajca, około 19 km od Zakopanego. Centrum wioski prawie w całości zbudowana jest z domów góralskich. Budynki frontami zwrócone są do drogi głównej, ciasno postawione jednak obok drugiego. Sąsiedzi z pewnością mogą zaglądać sobie do okien 🙂 Większość domów była zbudowana pod koniec IX wieku jednak wyglądają na nowe dzięki tutejszemu zwyczajowi mycia wodą i mydłem. Czyszczenie odbywa się dwa razy do roku; na Wielkanoc oraz na Boże Ciało. Ponieważ myty jest jedynie parter, w budynkach dwukondygnacyjnych możemy zauważyć różnicę w kolorze pomiędzy piętrami. Jeden z domów zasługuje na szczególna uwagę- dom 24, który podobno był zbudowany z jednego pnia jodły. Miejscowość objęta jest patronatem UNESCO.

Następnie wybraliśmy się do Doliny Chochołowskiej – popularnej przede wszystkim wiosną, kiedy to pola pokrywają się tysiącem pięknych krokusów. Jest to największa dolina w Tatrach Polskich. To właśnie tutaj nakręcono scenę z kuligiem do głośnego filmu Potop oraz jeden z odcinków Janosika. Po drodze można spotkać kilka uroczych bacówek.  Spacer zajmuje około 2 godziny w jedną stronę. Na miejscu można podziwiać kilka starych szałasów oraz drewnianą kaplicę a na wyjściu z doliny usytuowane jest Schronisko.

Pamiętajcie, że w górach jest dużo zimniej, w wielu miejscach jest śnieg. Dobre buty to podstawa:) Nie zapomnijcie ubrać się ciepło oraz zabrać kanapki na drogę.

You cannot copy content of this page