Zakopane na Święta

Zakopane na Święta Bożego Narodzenia jest idealną lokalizacją. Jak co roku marzymy o śnieżnobiałych, rodzinnych Świętach. Już nie możemy się doczekać dekorowania choinki, pysznych potraw i prezentów. Jednak najbardziej czekamy na te kilka magicznych dni spędzonych z rodziną i najbliższymi.

 

 

Zakopane na Święta – Tradycje Świąt z Podhala

Zakopane na Święta staje się magiczne. Zaśnieżone ulice, piękne dekoracje i kuligi z pochodniami. Z co drugiej karczmy słychać śpiewy góralskie a dla zziębniętych na Krupówkach karczmy oferują gorące grzańce. Panuje wyjątkowy Świąteczny klimat.

Każdy region Polski ma swoje zwyczaje świąteczne, nie inaczej jest u nas w górach. Tych, którzy nie znają zwyczajów góralskich zapraszam do lektury.

 

Boże Narodzenie poprzedza adwent, w którym według tradycji nie powinno się jeść mięsa i tłuszczy, a do potraw używać tylko mleka. Alkohol jest również zakazany. Dawniej te zazwyczaje były surowo przestrzegane, dzisiaj jednak już trochę mniej.

Jak podkreśla Stanisław Łukaszczyk z Murzasichla  miejscowości z nami sąsiadującej, w tradycji góralskiej pierwszym gościem wigilijnym powinien być mężczyzna. W ten uroczysty dzień nie powinno się również pożyczać dudków czyli pieniędzy. Zwyczaj dekorowania i stawiania choinki przybył do gór wraz z pierwszymi turystami, którzy zamieszkali w Zakopanem. Podobnie na Podhalu nie było w zwyczaju jedzenia ryb .

 

Wigilia

 

Wigilia to najważniejsza noc w roku. Wiele zwyczajów, które dotyczą tego dnia, jest związanych z zamążpójściem. Dziewczęta po obiedzie biegną do chlewów, po czym poruszają drzwiczkami trzy razy. Wierzy się, że w zależności od tego ile razy świnia wyda dźwięk, za tyle lat dziewczyna wyjdzie za mąż. Według zwyczaju dziewczęta rzucają również naraz kośćmi lub nóżkami cielęcymi po czym wołają psa. Ta dziewczyna, której kość chwyci zwierzę pierwsza straci niewinność. Innym sposobem na wywróżenie rychłego zamążpójścia jest przyniesienie drewna. Po policzeniu kawałków parzysta liczba oznacza męża. Po zjedzeniu kolacji i wyjściu na zewnątrz należy krzyknąć. Ze strony, z której odbije się głos lub odezwie się pies – przyjdzie jej przyszły mąż.

Ilość gwiazd na niebie podczas wigilii symbolizuje dla gospodyń, mnogość jaj w przyszłym roku. Gospodarze również spoglądają w niebo tego wieczoru. Dla nich puste niebo oznacza puste stoły, natomiast chmury oznaczają dobry rok.

Rodzina zasiada do kolacji, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. W tradycji góralskiej gazda, czyli gospodarz, przynosi do izby snop siana, który stawia obok stołu. Po niedzieli Trzech Króli snop ten młócono, a ziarno używano do pierwszego wysiewu.

Na wigilijnym stole powinno znajdować się 12 dań oraz jedno nakrycie dodatkowe, które dawniej stawiano, aby „bida się najadła i dała spokój”, a obecnie jest ono przygotowane dla niespodziewanego gościa. Podczas tego szczególnego wieczoru nie może zabraknąć siana pod obrusem- symbolu narodzin Jezusa w stajence, snopu zboża położonego w kącie izby, który zapewni pełne plony na nowy rok, oraz podwieszonej pod sufitem podłaźniczki – gałązki jodły chroniącej od złych mocy. Aby jodła zadziałała musi mieć kształt krzyża.

Wieczerzę rozpoczyna gazda łamiąc się opłatkiem z pozostałymi i składając im życzenia. Resztki potraw po kolacji daje się zwierzętom. Sianko, które znajduje się pod obrusem dodaje się do codziennej paszy bydła, „co by zdrowo się chowało.”

W ten dzień nie można się kłócić, aby i cały rok był spokojny. To jest również dzień, w którym gospodyni nakłada len na wszystkie wrzeciona w domu, aby cały rok miała co prząść. Nie wolno również ani pracować ani odwiedzać sąsiadów. O północy obowiązkowo wszyscy wybierają się na pasterkę, czyli uroczystą Mszę Świętą w oprawie góralskiej.

W Boże Narodzenie również nie można odwiedzać innych ani wykonywać żadnych prac. W odwiedziny chodzi się w następnym dniu, w święta Szczepana. Aż do Trzech Króli jest to czas wspólnego kolędowania przez dzieci, które przebrane pukają do drzwi domów i śpiewają kolędy.

 

Domki na Święta

 

Święta w Villa Gorsky są magiczne. Wnętrza pięknie przystrojone dekoracjami, trzaskające drewno w kominku oraz zaśnieżone pola i łąki. Jak co roku zapraszamy Państwa do spędzenia z nami tych rodzinnych Świąt. Na gości czeka wiele atrakcji, jak kulig z pochodniami zakończony ogniskiem i regionalnymi smakołykami. Dla gości przygotowana jest wieczerza wigilijna, podczas której do dzieci przychodzi Święty Mikołaj z prezentami.

 



You cannot copy content of this page