Wakacje w Zakopanem-Festiwal Folkloru

 

 

W Zakopanem właśnie zakończył się  Festiwal Folkloru Ziem Górskich trwający od 16 sierpnia. Była to już 50-ta edycja. Jak co roku przyjechało wiele zespołów z całego świata. Były to między innymi grupy taneczne z : Bułgarii, Węłgier, Rosji, Słoweni, Hiszpani, USA, Turcji, Włoch, Słowacji, Słowacji, Indii, Macedoni oraz kilka z Polski. Wszystkie zespoły walczyły o 'złote, srebrne oraz brązowe ciupiagi’ w kilku kategoriach (taniec tradycyjny, stylizowany i opracowany artystycznie). Podczas niedzielnego przemarszu zespołów przez Krupówki wszyscy mieli okazję zobaczyć wszystkie zespoły biorące udział w wydarzeniu.

Podczas dni narodowych można było  skosztować regionalnej kuchni, nauczyć się śpiewać lub tańczyć a dla dzieci przygotowane były warsztaty  oraz wiele innych atrakcji.

 

 

Oprócz występów w wiosne festiwalowej można było również zobaczyć piękne i niespotykane

, ręcznie robione instrumenty, wystawę fotografii oraz zakupić pamiątki przy regionalnych stoiskach podczas kiermaszu Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego. W programie festiwalu nie mogło również zabraknąć Mistrzostw Podhala w Powożeniu, Wystawy Owczarków Podhalańskich, czy Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni Tutki.

 

 

Festiwal  towarzyszył również otwarciu  wyremonowanego  Centrum Kultury Rodzimej umiejsowionego w zabytkowej  willi „Czerwony Dwór”

W sobotę 25 sierpnia odbył się finałowy koncert wraz z wręczniem nagród, w której wzięło udział 15 konkursowych zespołów z całego świata, a także zespoły uczestniczące w koncertach towarzyszących, w tym laureaci Złotych Ciupag z poprzednich lat.

Wydarzenie jest nie tylko atrakcją dla turystów ale również jest ważne dla górali, którzy mogą podtrzymywać wspólnotową więźfestiwal jest okazją aby się spotkać, poznać a nawet zatańczyć czy zaśpiewać razem. Zakopaiański konkurs jest obecnie uznaną na całym świecie imprezą folklorystyczną. W poprzednich edycjach razem wzięło udział około 600 zespołów zagranicznych oraz ponad 200 grup  polskich.

 

Festiwal jest ważnym punktem na sierpiowym kalendarzu w Zakopanem. Ta jedyna w swoim rodzaju impreza przyciąga co roku rzesze turystów do Zakopanego. Dzięki występom możemy poznać górali z całego świata; ich tradycję, taniec i śpiew stroje a nawet kuchnię.

Wakacje w Zakopanem powoli dobiegają końca. Pogoda w tym roku dopisała a festiwal był wspaniałym podsumowaniem sezonu wakacyjnego na Podhalu. Już nie możemy się doczekać następnj edycji.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

You cannot copy content of this page