Wakacje w Zakopanem-Festiwal Folkloru

 

 

W Zakopanem właśnie zakończył się  Festiwal Folkloru Ziem Górskich trwający od 16 sierpnia. Była to już 50-ta edycja. Jak co roku przyjechało wiele zespołów z całego świata. Były to między innymi grupy taneczne z : Bułgarii, Węłgier, Rosji, Słoweni, Hiszpani, USA, Turcji, Włoch, Słowacji, Słowacji, Indii, Macedoni oraz kilka z Polski. Wszystkie zespoły walczyły o 'złote, srebrne oraz brązowe ciupiagi’ w kilku kategoriach (taniec tradycyjny, stylizowany i opracowany artystycznie). Podczas niedzielnego przemarszu zespołów przez Krupówki wszyscy mieli okazję zobaczyć wszystkie zespoły biorące udział w wydarzeniu.

Podczas dni narodowych można było  skosztować regionalnej kuchni, nauczyć się śpiewać lub tańczyć a dla dzieci przygotowane były warsztaty  oraz wiele innych atrakcji.

 

 

Oprócz występów w wiosne festiwalowej można było również zobaczyć piękne i niespotykane, ręcznie robione instrumenty, wystawę fotografii oraz zakupić pamiątki przy regionalnych stoiskach podczas kiermaszu Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego. W programie festiwalu nie mogło również zabraknąć Mistrzostw Podhala w Powożeniu, Wystawy Owczarków Podhalańskich, czy Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni Tutki.

 

 

Festiwal  towarzyszył również otwarciu  wyremonowanego  Centrum Kultury Rodzimej umiejsowionego w zabytkowej  willi „Czerwony Dwór”

W sobotę 25 sierpnia odbył się finałowy koncert wraz z wręczniem nagród, w której wzięło udział 15 konkursowych zespołów z całego świata , a także zespoły uczestniczące w koncertach towarzyszących, w tym laureaci Złotych Ciupag z poprzednich lat.

Wydarzenie jest nie tylko atrakcją dla turystów ale również jest ważne dla górali, którzy mogą podtrzymywać wspólnotową więźfestiwal jest okazją aby się spotkać, poznać a nawet zatańczyć czy zaśpiewać razem. Zakopaiański konkurs jest obecnie uznaną na całym świecie imprezą folklorystyczną. W poprzednich edycjach razem wzięło udział około 600 zespołów zagranicznych oraz ponad 200 grup  polskich.

 

Festiwal jest ważnym punktem na sierpiowym kalendarzu w Zakopanem. Ta jedyna w swoim rodzaju impreza przyciąga co roku rzesze turystów do Zakopanego. Dzięki występom możemy poznać górali z całego świata; ich tradycję, taniec i śpiew stroje a nawet kuchnię.

Wakacje w Zakopanem powoli dobiegają końca. Pogoda w tym roku dopisała a festiwal był wspaniałym podsumowaniem sezonu wakacyjnego na Podhalu. Już nie możemy się doczekać następnj edycji.

 

You cannot copy content of this page